- Activities of "Ararat" Center - http://blog.ararat-center.org -
Արմեն Այվազյան. «…ժողովրդի առջև եք պատասխան տալու»
Աղբյուրը՝ 7or.am, 01.10.2009թ.
ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի կազմակերպած «Նախաստորագրված արձանագրությունները և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ «Արարատ» ռազմավարագիտական կենտրոնի ղեկավար Արմեն Այվազյանն իր ելույթում մասնավորապես ասել է.
– Այսօր պարզ է արդեն, որ ՀՀ իշխանությունը հրաժարվում է կատարել իր ամենակարևոր սահմանադրական իրավունքը և բարոյական պարտականությունը՝ պաշտպանել Հայաստանի ժողովրդին։ Կարող եմ բերել բազմաթիվ օրինակներ այն մասին, որ Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ վարում է թշնամական քաղաքականություն։
Ա. Այվազյանը հավելել է, որ ամբողջ աշխարհում իրավական, քաղաքական միտքը Ցեղասպանության ժխտումը գնահատում է որպես Ցեղասպանության եզրափակիչ փուլ։
– Մի՞թե այս բաները չեն կարդացել ՀՀ արտգործնախարարությունում, ՀՀ իշխանությունները, որ չեն փորձում պայքարել Ցեղասպանության ժխտման դեմ։
Ա. Այվազյանը նշել է, որ նախաստորագրված արձանագրություններով Հայաստանն ինքն է հարցականի տակ դնում իր այսօրվա իրավունքներն ու անվտանգությունը։
– Նշանակում է՝ արձանագրությունների ստորագրումից և վավերացումից հետո Թուրքիան շարունակելու է իր թշնամական քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամաբ։ Մեր ղեկավարներն ինչո՞ւ չեն մեկնաբանում Էրդողանի լկտի խոսքերը։ Գաղութարարի խոսքեր են՝ գաղութացված պետության հասցեին ուղղված։ Ի՞նչ է նշանակում՝ ձերբազատվե՛ք Սփյուռքի ազդեցությունից. Սփյուռքը ձեզ լավ բան չի տալիս։ Սփյուռքն իրենց ստեղծած միավորն է, Սփյո՛ւռքն է արգասիքը Ցեղասպանության։ Ուզում են Սփյուռքը, կտրելով Հայաստանից, արագացված տեմպերով ոչնչացնել, որից հետո, բնականաբար, Հայաստանի հերթն է գալու։ Ի՞նչ է նշանակում, երբ Էրդողանն ասում է՝ մենք ցանկանում ենք վերադարձնել Օսմանյան կայսրությունը ժամանակակից Թուրքիային։ Ինչո՞ւ չեն մեկնաբանում Հայաստանի իշխանություններն այս արտահայտությունը։ Օսմանյան կայսրությունը հայերիս համար նշանակում է Ցեղասպանություն։ Քարտեզներն արդե՛ն այդպիսին են։
«Արարատ» ռազմավարագիտական կենտրոնի ղեկավարը, խոսքն ավարտելով, դիմել է այն մարդկանց, ովքեր պատրաստվում են վավերացնել նախաստրոգարված արձանագրությունները.
– Եթե դուք գնալու եք իշխանության կոչերի հետևից, ժողովրդի առջև՛ եք պատասխան տալու։ Ժողովուրդը կանգնելու է և իր իրավունքներն է պաշտպանելու, որովհետև իր անվտագության, կյանքի շահն է։ Մի քիչ վատ եք հաշվարկել. իշխանությունն էլ է վատ հաշվարկել, եթե կարծում է, որ հայ ժողովուրդն ինքնապաշտպանությամբ չի զբաղվելու։
Источник: 7or.am, 01.10.2009
Армен Айвазян: «…за дорожной картой последовали эти протоколы, которые пытаются юридически закрепить колонизацию Армении»
«Я уже оценивал эти протоколы, когда они еще не были известны под именем «протоколов», когда я посчитал печально известную дорожную карту первым актом капитуляции, за которым последуют дальнейшие. И вот за ними последовали эти протоколы, которые пытаются юридически закрепить колонизацию Армении», – сказал директор ОО Стратегический центр «Арарат» Армен Айвазян, давая во время встречи с журналистами оценку армяно-турецким протоколам.
Он отметил, что неоднократно говорил о том, что футбольная дипломатия губительна.
«Целью Турции является уничтожение Армении, и это факт, который армянские власти никак не хотят замечать. Именно этот факт отрицания Геноцида уничтожит Армению», – сказал он.
По словам, Армена Айвазяна, то, что премьер Турции дает властям Армении указания, отмечая, что нужно отказаться от диаспоры, означает, что после отрицания Геноцида делается попытка отдалить диаспору (результат Геноцида) от Армении, «что юридически осуществляет текст этих протоколов».
«У нас нет права две минуты выступить по телевидению – нас столько времени туда не приглашают. Из Аргентины привели какого-то профессора (который даже по-армянски не мог разговаривать), говорившего, что «99 из 100 аргентинских армян приветствуют эти шаги», а мы, изучая все это, не имеем возможности объяснить народу, что все это, в конце концов, приведет нас к окончательной колонизации», – отметил он.